Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku

ul. Żelazna 5, 87-720 Ciechocinek
tel. 54 234 18 94, email: ciechmck@wp.pl

Slider 4
Slider 5
Slider 2
sli
Slider 1
slider 9
lwt

Kalendarz wydarzeń

Deklaracja dostępności PLIKI DO POBRANIA

Fotoreportaże

Archiwum

Nasz Facebook

RODO

Administrator Danych Osobowych
Miejskie Centrum Kultury
w Ciechocinku
ul. Żelazna 5
ciechmck@wp.pl
tel: 54 234 18 94
Inspektor Ochrony Danych Osobowych
Sławomir Kisielewski
azis6@wp.pl

Koncert Freygish Orchestra 10.10.21 godz. 16.00

2021-10-05 14:40

Miejskie Centrum Kultury zaprasza 10.10.21 (niedziela) o godz.16.00 do Teatru Letniego na koncert Freygish Orchestra. Bilety w cenie 20 zł. do nabycia w sekretariacie MCK w godz. 9.00-16.00, w kasie kina piątek i sobotę w godz. 15.00 -19.00 i w  dniu koncertu w Teatrze Letnim.

 

Freygish Orchestra wyłoniła się w roku 2016 z Miniorkiestry, toruńskiej kapeli klezmerskiej. Kontynuuje tradycje Miniorkiestry grając muzykę klezmerską, ale także rozszerza swoje zainteresowania na tradycyjną muzykę bałkańską, grecką i turecką. Wspólnym mianownikiem dla połączenia muzyki tych różnych kultur jest skala muzyczna używana równie często w każdej z nich, zwana po żydowsku freygish. Stąd nazwa zespołu. Wspólne są rytmy – np. w klezmer częste są bułgary i turkiszery. Wspólne bywają też melodie rozpowszechnione w basenie Morza Sródziemnego i przejęte przez klezmerów, jak słynna Misirlou.

Na koncercie w Ciechocinku Freygish Orchestra zaprezentuje muzykę grecką ze szczyptą tureckiej. Zespół sięga do tradycyjnych pieśni z Epiru i wysp Morza Egejskiego oraz – przede wszystkim – do tradycji muzyki rembetiko, która rodziła się ponad sto lat temu jeszcze w Smyrnie (obecnie Izmir) i Konstantynopolu, a później – po wielkiej migracji Greków z Azji Mniejszej do obecnej Grecji – w Salonikach i Pireusie. Nie była to muzyka salonowa, wręcz przeciwnie – była grana w podejrzanych kafe aman, gdzie spotykali się ludzie biedni, imigranci z poczuciem braku przynależności do miejsca, w którym się znaleźli. Wbrew nazwie, nie kawą się tam głównie raczono …. Przed II wojną światową rembetiko była kojarzona przez rząd Grecji ze światem przestępczym, dlatego była zakazana. Tym bardziej ludzie ją kochali – jest dla Greków tym, czym blues dla Afroamerykanów czy fado dla Portugalczyków.

Nastrojowa muzyka Freygish Orchestry pełna jest egzotycznych a porywających rytmów, pięknych melodii i interesujących brzmień. Zapraszamy!

 

Zespół zagra w składzie: Marta Misiaszek – wiolonczela, Mariusz Barczak – trąbka, Mirek Bylicki – kontrabas i śpiew, Dawid Jankowski – klarnet, Mateusz Józefowicz – cajon, darbuka, tar i saz, Hubert Jóźwiak – gitara elektryczna, Bartosz Krajewski – skrzypce, Piotr Morzyński – oud i gitara, Paweł Szroeder – altówka.

wróć